postheadericon Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

Decydując się na zabudowanie kuchni należy wziąć pod uwagę wszelkie wymiary oraz materiały, z których zabudowa będzie wykonana. Koszt takiej instalacji będzie zależny przede wszystkim od ilości potrzebnych elementów. Sam montaż jest banalnie łatwy i prosty, zatem nie powinien przysporzyć nam żadnych problemów.

Przed przystąpieniem do zabudowywania kuchni i podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego (takich jak lodówki, zamrażarki, zmywarki do naczyń czy piekarniki lub pralki), należy dokładnie wymierzyć wysokość, szerokość i głębokość szaf i regałów. Musimy tutaj wziąć pod uwagę oczywiście margines materiału, dlatego do każdej ze stron najlepiej dodać po około 2-3 centymetry. Jeśli jednak nie mamy zbyt wiele wolnego czasu na dokonywanie takich dokładnych pomiarów, możemy zlecić ich wykonanie producentowi lub stolarzowi, który szybko i sprawnie nas wyręczy.

Decydując się na obudowanie kuchennych mebli lub wykonanie ich dokładnie na wymiar, należy wziąć pod uwagę także rodzaj materiału i tworzyw. Najczęściej klienci wybierają oczywiście tradycyjne drewno lub jego lekki i praktyczny zamiennik, czyli różnego rodzaju płyty i sklejki. Jednak, jeśli chcemy wnieść do kuchni powiew nowoczesności i prestiżowy design, śmiało możemy pokusić się o połączenie klasycznych materiałów z aluminium, metalem, pleksą, plastikiem lub szkłem. Dobrym rozwiązaniem jest także ceramika, na przykład praktyczna i bardzo wytrzymała cegła klinkierowa, która dodatkowo może stanowić niebanalny dodatek i ozdobę.

Kuchenne meble na wymiar mogą znacznie różnić się od siebie na przykład pod względem wysokości. Często spotyka się zabudowę sięgającą sufitu. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne, szczególnie w przypadku małych i ciasnych kuchni, gdzie najważniejsze jest dobre i staranne rozplanowanie każdej wolnej przestrzeni. Wysokie meble dadzą możliwość zamontowania mnóstwa funkcjonalnych szafek, półek i szuflad, w których zmieszczą się nie tylko podstawowe produkty, ale także naczynia czy sztućce.

Doświadczeni producenci kuchennych mebli i firmy zajmujące się montażem takiej zabudowy, przygotowują dla indywidualnych klientów szereg ciekawych i pomysłowych projektów. Gotowe sugestie można jednak dowolnie modyfikować, w zależności od osobistych potrzeb i gustów. Ceny takich projektów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, zależnie od ilości materiałów, przeznaczonych na wykonanie zabudowy. Natomiast cała kuchnia robiona na wymiar będzie kosztowała około kilkuset, nawet do kilku tysięcy złotych. Wycena uzależniona jest przede wszystkim od wielkości zabudowy, zatem przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie zaplanować zagospodarowanie przestrzeni.